Wady zgryzu wpływają zarówno na estetykę uśmiechu, jak i na sprawność narządu żucia. Mogą pogarszać efektywność komunikacji, sprzyjać rozwojowi próchnicy lub być przyczyną nieprawidłowej wymowy. W zaawansowanych przypadkach wady zgryzu są też powodem deformacji twarzy. Ortodoncja jest obszarem stomatologii zajmującym się leczeniem takich dysfunkcji.
Spis treści
- Ortodonta Warszawa Wola - Twój specjalista od ortodoncji
- Jak wygląda leczenie ortodontyczne w naszej klinice?
- Zastosowanie odpowiedniego aparatu w leczeniu ortodontycznym
- Aparaty metalowe
- Aparaty estetyczne
- Aparaty samoligaturujące
- Invisalign
- Zalecenia zakończeniu leczenia ortodontycznego
- Klinika stomatologiczna StomaCare na Warszawskiej Woli zaprasza na konsultację
- Ortodoncja Warszawa Wola - umów się na wizytę!
- Cennik zabiegów
Ortodonta Warszawa Wola – Twój specjalista od ortodoncji
Dzięki nowoczesnym i zaawansowanym technologiom pacjenci mają do wyboru różne metody korekcji zgryzu. Ortodonta bazując na wynikach badań obrazowych ocenia problem zdrowotny pacjenta i doradza najwłaściwszą terapię.
Pacjentom odwiedzającym nasz gabinet stomatologiczny proponujemy zarówno aparaty ruchome, jak też stałe oraz nakładki. W zależności od oceny stopnia wady zgryzu i innych indywidualnych aspektów, lekarz wybiera najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego znajdującego się na Warszawskiej Woli.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne w naszej klinice?
Na wstępie warto zaznaczyć, że przed wdrożeniem planu leczenia ortodontycznego pacjent musi zgłosić się na przegląd stomatologiczny. Dentysta weryfikuje, czy w jamie ustnej nie toczy się żadna infekcja.
Kolejnym krokiem jest wykonanie badań obrazowych. Na tej podstawie ortodonta może dokonać oceny uzębienia pacjenta a dodatkowo, w przypadku zatrzymanych zębów mądrości, zlecić usunięcie ósemek. Taki zabieg wykonuje chirurg stomatologiczny.
Kiedy pacjent posiada już komplet badań, zgłasza się na wizytę do ortodonty, podczas której specjalista przedstawia dalszy plan postępowania. Koniecznym jest wykonanie skanu 3D lub klasycznego wycisku szczęki i żuchwy, dzięki któremu lekarz zaplanuje cały proces terapii.
Zastosowanie odpowiedniego aparatu w leczeniu ortodontycznym
Aparaty metalowe
Aparaty stałe to klasyczny sposób leczenia praktycznie wszystkich wad zgryzu o różnym stopniu zaawansowania. Zbudowane są z metalowego łuku, zamków przyklejonych do powierzchni zębów oraz ligatur, czyli gumek, które utrzymują łuk aparatu w zamkach.
Jak sama nazwa wskazuje, aparatu stałego nie wyjmujemy samodzielnie z jamy ustnej. Jest on zakładany na cały okres leczenia. Podczas wizyt kontrolnych specjalista monitoruje efekty leczenia, wymienia łuki i zakłada nowe ligatury.
Aparaty estetyczne
Pacjenci, dla których bardzo ważny jest wygląd uśmiechu, coraz częściej decydują się na aparat estetyczny. Budową nie różni się od aparatu tradycyjnego. Wyróżniają go niewidoczne na łuku zębowym zamki. Są całkowicie przezroczyste.
Jakie są zalety estetycznych aparatów ortodontycznych?
- nie rzucają się w oczy, przez co pacjent czuje się komfortowo,
- wykazują tak samo dużą skuteczność, jak tradycyjne aparaty stałe,
- można je nosić w przypadku większości wad zgryzu, a zatem mają uniwersalne zastosowanie.
Aparaty samoligaturujące
Ten system charakteryzuje się brakiem ligatur, czyli specjalnych gumek utrzymujących łuk w zamkach. W zamian za to aparat posiada specjalne klapki, które zmniejszają siły tarcia zębów w momencie, gdy przesuwają się względem łuku.
Ten sposób leczenia wad zgryzu pozwala na osiągnięcie większych efektów w krótszym czasie. Terapia jest też mniej bolesna dla pacjenta, a wizyty kontrolne odbywają się rzadziej, bo co około 8 tygodni.
Invisalign
Jest to system korekcji zgryzu, składający się z niemal niewidocznych nakładek, które pacjent samodzielnie wkłada i wyjmuje. Nakładki skracają okres leczenia pod warunkiem, że są użytkowane zgodnie z zaleceniami specjalisty, a zatem powinni być w jamie ustnej co najmniej 22 godziny na dobę.
Zalecenia zakończeniu leczenia ortodontycznego
Retencja
Na sukces terapii ortodontycznej składa się wiele czynników. Po aktywnym leczeniu rozpoczyna się etap retencji, czyli stabilizowania zgryzu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ brak aparatu retencyjnego może spowodować, że ustawienie zębów ulegnie zmianie. Aby nie zaprzepaścić rezultatów leczenia, etap stabilizacji należy potraktować bardzo poważnie.
Aparat retencyjny najczęściej ma postać metalowego drutu przytwierdzonego do wewnętrznej strony zębów. Jest zatem niewidoczny i łatwo można przyzwyczaić się do jego obecności w jamie ustnej. Zaleca się, by retainer nosić tak długo, jak to możliwe.
W praktyce ortodontycznej stosuje się również przezroczyste nakładki, które zakładamy wyłącznie na noc przez okres około roku. Często obydwie metody są ze sobą łączone, co oznacza, że do dolnego łuku zębowego przymocowany jest metalowy retainer, zaś na górny zakłada się przezroczystą nakładkę.
Pielęgnacja
W okresie retencji proces mycia zębów jest dużo łatwiejszy, niż w czasie noszenia aparatu stałego. Przezroczyste nakładki zdejmujemy przed posiłkiem oraz szczotkowaniem zębów. Produkt jest łatwy w utrzymaniu higieny – wystarczy odrobina letniej wody i specjalny płyn.
Klinika stomatologiczna StomaCare na Warszawskiej Woli zaprasza na konsultację
W codziennej praktyce ortodontycznej dokładamy wszelkich starań, by zapewnić naszym pacjentom przyjazną atmosferę i komfort psychiczny podczas leczenia. Wiemy jak istotną rolę w naszej prezencji odgrywa pełny i estetyczny uśmiech bez defektów.
Jest ozdobą, wyraźnym akcentem urody i powinien być powodem do dumy! Co więcej, zdrowy zgryz to także sprawnie funkcjonujący narząd żucia, który umożliwia wygodę komunikacji i jedzenia posiłków.
Dlatego z ogromnym zaangażowaniem leczymy pacjentów, u których z różnych przyczyn na przestrzeni lat rozwinęły się problemy w obrębie układu stomatognatycznego.
Zależy nam na tym, by wykorzystywać nowoczesne rozwiązania i zaawansowane technologie z dziedziny ortodoncji, dzięki którym każdy pacjent, niezależnie od tego, czy wybierze metodę korekcji zgryzu aparatem ruchomym, czy też stałym, czuł się maksymalnie usatysfakcjonowany z rezultatów.
Ortodoncja Warszawa Wola – umów się na wizytę!
Nasi ortodonci i lekarze dentyści chętnie udzielają wskazówek i przez cały okres leczenia monitorują postępy, dzięki czemu każdy z pacjentów może czuć się objęty kompleksową i profesjonalną opieką.
Zapraszamy na pierwszą wizytę, by dowiedzieć się szczegółów i zadbać o zdrowy i piękny wygląd swojego uzębienia. Nie warto odkładać tej decyzji na później, ponieważ zdrowy zgryz przynosi wiele korzyści.
Adres: Warszawa, ul. Łucka 20/LU21
Telefon:+48 500 119 453
E-mail: gabinet@stomacare.pl
Cennik usług
Konsultacja
Konsultacja ortotropia
Skanowanie zębów do diagnostyki
Plan leczenia
Bioblok
Aparat stały samoligaturujący metalowy Pitts 21 (1 łuk)
Aparat stały samoligaturujący estetyczny
Aparat stały metalowy (1 łuk)
Aparat stały kryształowy (1 łuk)
Invisalign
Bioblock (ortotropia 1 łuk)
Konsultacja
Skanowanie zębów do diagnostyki
Plan leczenia
Aparat stały samoligaturujący metalowy Pitts 21 (1 łuk)
Aparat samoligaturujący estetyczny
Aparat stały metalowy (1 łuk)
Aparat stały kryształowy (1 łuk)
Invisalign
Bioblock (ortotropia 1 łuk)