Czy założenie implantu to bolesny zabieg?
Tak jak w przypadku innych zabiegów dentysta stosuje znieczulenie miejscowe
– zabieg jest zatem bezbolesny. Uciążliwość dla pacjenta jest porównywalna do zabiegu usuwania zęba.

Czy zawsze można wszczepiać implanty?
Implanty można wszczepiać wszystkim ogólnie zdrowym osobom dorosłym, posiadającym odpowiednią ilość i jakość kości w miejscu planowanego umieszczenia wszczepu.
Ogólny stan zdrowia ma istotny wpływ na powodzenie leczenia. Przebyte lub obecne choroby ogólne, takie jak: nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, osteoporoza, itp. mają negatywny wpływ na proces osteointegracji (wygajania implantu) i gojenie ran.
Częstym problemem jest niewystarczająca ilość i jakość tkanki kostnej. Ilość tkanki można zwiększyć poprzez zabiegi regeneracyjne

Czy podeszły wiek stanowi problem?
Czasami pacjenci w podeszłym wieku mają obawy, że ich wiek może uniemożliwić wszczepienie implantów stomatologicznych. Czynnikiem znacznie ważniejszym od wieku jest jednak stan zdrowia. U osób, których stan zdrowia dopuszcza ekstrakcję zęba, prawdopodobnie można zamocować implanty stomatologiczne. Ich zamocowanie mogą jednak uniemożliwić pewne choroby przewlekłe. Po dokładnym zapoznaniu się z przebiegiem leczenia stomatologicznego i historią chorób lekarz oceni, czy dany pacjent kwalifikuje się do wszczepienia implantów stomatologicznych.

Jak można czuć się po leczeniu?
Normalnym zjawiskiem jest niewielkie zasinienie oraz opuchlizna dziąsła i tkanek miękkich. Pełna zdolność do pracy powinna wrócić następnego dnia. Jeżeli uskarżają się Państwo na nadwrażliwość albo obrzęki, mogą Państwo zażyć spokojnie środek przeciwbólowy i schładzać usta lodem. Niejednokrotnie dentysta przepisuje antyseptyczny płyn do płukania ust i antybiotyk.

Jak długo przebiega wszczepianie implantu stomatologicznego?
Tradycyjne leczenie trwa od trzech do sześciu miesięcy. Lekarz wprowadza implant, który jest pozostawiany na trzy do sześciu miesięcy, aż do wygojenia i połączenia z kośćmi szczęki lub żuchwy. Na czas gojenia pacjent otrzymuje tymczasową protezę, używaną do czasu zamocowania korony ostatecznej.
Wybór procedury zależy od kilku czynników, takich jak stan uzębienia, liczba zębów do zastąpienia i ich pozycja w szczęce. Wpływają one również na łączną liczbę wizyt w gabinecie stomatologicznym podczas leczenia.

Jak czyścić implanty?
Wymagają one systematycznego czyszczenia i wizyt kontrolnych, tak jak w przypadku naturalnych. Należy je myć szczoteczką czyścić irygatorem i nicią dentystyczną zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa lub higienistki stomatologicznej. Co sześć miesięcy lub częściej, zgodnie z zaleceniami, należy zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Czy implanty, które otrzymam, są bezpieczne?
Państwa implant jest wykonany z tytanu, metalu biokompatybilnego tolerowanego przez Państwa ciało. Wprowadzony implant integruje się w ciągu kilku miesięcy z kością szczęki lub żuchwy.

Co to jest podniesienie dna zatoki (Sinus Lift)?
Zatoki szczękowe to parzyste przestrzenie pneumatyczne mieszczące się obustronnie w trzonie kości szczękowej. Dno zatoki szczękowej, czyli jej dolna ściana jest utworzona przez wyrostek podniebienny i zębodołowy szczęki. Najniższe miejsce dna zatoki szczękowej odpowiada najczęściej położeniu pierwszego zęba trzonowego. Do zatoki mogą wnikać korzenie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Utrata zęba znajdującego się pod zatoką prowadzi do utraty kości, równocześnie dochodzi do ekspansji zatoki w kierunku, gdzie znajdował się wcześniej utracony ząb. Na skutek tego procesu grubość kości wyrostka zębodołowego może okazać się niewystarczająca do stabilnego umieszczenia i utrzymania w niej implantu. Aby wszczepić w tym odcinku implant, niezbędny jest zabieg podniesienia dna zatoki. Po wykonaniu dojścia do dna zatoki szczękowej poprzez nacięcie na wyrostku zębodołowym błona śluzowa zatoki za pomocą specjalistycznego instrumetarium zostaje uniesiona do poprzedniego położenia. W tak uzyskanej przestrzeni umieszczany jest biomateriał, substytut kości, który po zagojeniu się stworzy stabilne podłoże dla wszczepienia implantu zębowego.

Jakie są etapy leczenia implantologicznego?
Każdy zabieg implantacji poprzedzony jest wnikliwym badaniem lekarskim oraz radiologicznym. Na jego podstawie lekarz ustala plan leczenia, dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie implantologiczne odbywa się w dwóch etapach: pierwszy etap określamy jako część chirurgiczna, a drugi etap jako część protetyczna.

Czy palenie papierosów wpływa na leczenie implantami?
Palenie tytoniu pogarsza zdolności regeneracji tkanek, gdyż upośledza mikrokrążenie. W związku z tym obniża się istotnie szansa pozytywnego rokowania co do przyjęcia i długotrwałego utrzymania wszczepu. Udowodniono, że palenie zwiększa odrzucenie implantu czterokrotnie. Przyczynia się również do łatwiejszego odkładania się trudnych do usunięcia osadów na zębach i uzupełnieniach protetycznych.

Jak należy dbać o implanty?
Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę w powodzeniu leczenia implantologicznego. Jeżeli implanty dentystyczne mają długo spełniać swoją rolę, zadaniem pacjenta jest utrzymanie wzorowej higieny jamy ustnej. Zadanie to wymaga samodyscypliny i ścisłej współpracy z lekarzem, a zaczyna się tuż po zakończeniu zabiegu – przez 2 godziny nie należy jeść, a unikanie potraw gorących jest wskazane przez cały dzień. Bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu (przynajmniej w ciągu 48 godzin po zabiegu), ograniczenie potraw sprzyjających gromadzeniu się płytki nazębnej. Jako że zanieczyszczenia gromadzące się wokół implantu, stanowiąc zbiorowisko bakterii, mogą doprowadzić do rozwoju zakażenia i w skrajnych przypadkach odrzucenia wszczepu, wskazany jest jak najszybszy powrót do delikatnego mycia zębów. Pomocne w pielęgnacji jest 2-3 krotne w ciągu dnia płukanie jamy ustnej płynem dezynfekującym. To na początek, ale ważne jest by prawidłowa higiena jamy ustnej była utrzymywana przez cały okres korzystania z uzupełnień opartych na implantach. Sprzyja temu regularne zgłaszanie się na zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów, często łączony z wizytą kontrolną.

Czy implanty są trwałe?
Od momentu wszczepienia implanty mogą towarzyszyć pacjentowi do końca życia, w zależności od tego jak się o nie dba. Jak każde uzupełnienie twój odbudowany na implancie ząb może być uszkodzony przez uraz, chorobę przyzębia lub nieprawidłową higienę jamy ustnej. Wszelkie badania naukowe dowodzą, że w 80% przypadków utrata implantów wiąże się z brakiem odpowiedniej higieny. Biokompatybilność materiału z jakiego wykonane są implanty stomatologiczne powoduje, że w kontakcie z żywymi tkankami człowieka nie występuje zjawisko „odrzutu”, jak ma to miejsce np. podczas przeszczepów organów.
Implant sam jest niezniszczalny. Ponieważ jednak jest to wszczep umieszczony jest w żywym organizmie, część reakcji na obce ciało jakim jest implant, zależy od stanu organizmu użytkującego. Jeżeli w trakcie użytkowania wszczepu pojawią się u pacjenta jakieś czynniki ogólne, na przykład choroby lub nałogi, wówczas mogą mieć one negatywny wpływ na efekt terapii.

Czy istnieją określone warunki, które muszę spełnić?
Istnieje kilka warunków, które muszą Państwo spełniać, jeśli chcą Państwo zastosować implanty:

  • Kość szczęki: obecność wystarczającego podłoża kostnego szczęki
  • Zdrowe dziąsła: dziąsła wokół własnych zębów muszą być zdrowe
  • Motywacja: musi być dostatecznie duża, aby konsekwentnie dbać o higienę ust
  • Zdrowie: stan zdrowia pacjenta musi być dobry

Kontakt

StomaCare
ul. Łucka 20 lok. uż. 21
00-845 Warszawa

tel. (22) 216 86 37
tel. (22) 620 78 80
tel kom. +48 500 119 453
mail: gabinet@stomacare.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00
Sobota: 9:00 -14:00