1. Jaki wpływ na cały organizm ma zdrowie zębów?
Zęby to nieodzowna część całego organizmu ludzkiego. Stany zapalne jamy ustnej po­wodują, iż bakterie patogenne dostają się poprzez rany do krwiobiegu, a stamtąd do poszczególnych narządów powodując ich zmiany chorobowe. Dochodzi wtedy do zakażenia ogólnoustrojowego. Z tego powodu systematyczne leczenie stomato­logiczne, oraz stała kontrola stanu uzębienia, wpływa bezpośrednio na stan zdro­wia każdego człowieka. Warto wspomnieć, że zęby i dziąsła to początek układu trawiennego, a żywność spożywana codziennie nie zawsze odznacza się najwyższą czystością (aseptyką), dlatego też stale wystawiamy na działanie patogennych drob­noustrojów jamę ustną.

2. Jakie niebezpieczeństwa dla zdrowia kryje kamień nazębny?
Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny i przyczyna przykrego zapachu z ust, ale przede wszystkim siedlisko drobnoustrojów. Kamień nazębny to osady gromadzące się na zębach, które mogą prowadzić do krwawienia i bólu dziąseł, zniszczenia kości przyzębia (tzw. paradontoza) prowadzących do utraty zębów. Tylko regularne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy i jed­noczesne systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej pozwoli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

3. Dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby?
Nawet brak pojedynczego zęba może wyrządzić liczne szkody w uzębieniu. Pozostałe zęby będą się przesuwać by wypełnić miejsce po brakującym zębie, co spowoduje pojawienie się licznych szpar w uzębieniu. W miejscu po brakującym zębie zamiera kość, a w sąsiednich zębach odsłaniają się korzenie co prowadzi do ich nadwrażli­wości na czynniki zewnętrzne (temperatura, dotyk, pożywienie), a nawet może przy­czynić się w dalszym stadium do ich wypadnięcia. Nie warto więc czekać i najlepiej od razu uzupełnić lukę wstawiając implant lub most.

4. Czy prosty zgryz jest ważny dla zdrowia?
Proste zęby to nie tylko piękny, ale przede wszystkim zdrowy uśmiech. Już od najmłod­szych lat warto zadbać o właściwe ustawienie zębów aby ułatwić ich prawidłową higienę. Krzywe zęby sprzyjają bowiem rozwojowi próchnicy i osadzaniu się kamie­nia. Zły zgryz powoduje też często wady wymowy, oraz nadwrażliwość szyjek zębo­wych i przeciążanie zębów podczas żucia. Jeśli w wieku dziecięcym nie rozwiązano tego problemu, to obecnie ortodoncja również umożliwia prostowanie zębów w wieku dojrzałym, co znacznie przedłuża ich żywot.

5. Czy istnieją lepsze metody w usuwaniu ubytków od plomb?
Tradycyjne wypełnienia zwłaszcza w bardzo zniszczonych zębach mogą się odkru­szać, nie być idealnie dopasowane i trwałe. Przyczynia się to do potrzeby wymiany zwykłych plomb co kilka lat. Nowoczesna stomatologia ma na to rozwiązanie – inlay’e. Są to bloczki z porcelany indywidualnie dopasowywane do kształtu zęba w laboratorium. Inlay’e są bardzo dokładne i szczelnie przylegają do zęba służąc przez długie lata.

6. Czy można bezinwazyjnie poprawić kształt zębów?
Przywrócenie naturalnego kształtu zniszczonych zębów jest ważne dla ich zdrowia i ochrony. Starte, ukruszone zęby są delikatne i nadwrażliwe. Współczesna stomatolo­gia oferuje bezinwazyjne i bezpieczne rozwiązanie tych problemów – licówki porce­lanowe naklejane na nienaruszoną, naturalną powierzchnię zęba. To cienkie płatki porcelany poprawiające kształt, kolor i gładkość zębów.

7. W jaki najdokładniejszy sposób można usunąć stan zapalny pod korzeniem zęba?
Stan zapalny pod korzeniem zęba, tzw. zapalenie okołowierzchołkowe, stanowi sied­lisko drobnoustrojów zagrażających zdrowiu całego organizmu. W takiej sytuacji ząb wymaga leczenia kanałowego. To szczególne wyzwaniem dla lekarza dentysty ponieważ kanały mogą być zakrzywione, niedrożne bądź mieć dodatkowe odgałęzie­nia. Z pomocą przychodzi tutaj mikroskop zabiegowy pozwalający w dużym powięk­szeniu i z ogromną dokładnością usunąć przyczyny stanu zapalnego. Prawidłowo wykonane leczenie pozwala uratować chory ząb, a cały organizm uchronić przed rozprzestrzenieniem się zakażenia.

8. Kiedy iść pierwszy raz z dzieckiem do dentysty?
Pierwsza wizyta pociechy powinna się odbyć ok. 1 roku życia. Regularne wizyty dzie­cka u lekarza dentysty od 2 do 4 razy w roku ułatwiają zdobycie akceptacji i zaufania małych pacjentów oraz dają szansę na wczesne wykrycie niepożądanych zmian. Lekceważenie leczenia zębów mlecznych grozi poważnymi konsekwencjami takimi jak liczne dolegliwości bólowe, zębopochodne zakażenia jamy ustnej z obrzękiem całej jamy oraz podwyższoną temperaturą ciała. Warto więc zatroszczyć się zęby dziecka od najmłodszych lat.

9. Pierwsze zęby stałe a konsultacje ortodontyczne – zapobiegać czy leczyć?
Okres wyrzynania się pierwszych zębów stałych przypada na ok 6-7 rok życia czło­wieka. Jest to najbardziej odpowiedni moment na spotkanie się z ortodontą. To najlepsze co można zrobić w trosce o prawidłowy rozwój zębów i kości szczęki dzie­cka. Taka konsultacja umożliwi wczesne wykrycie nieprawidłowości i ustalenie właś­ciwego czasu ich korygowania. To niezwykle ważne aby Twoja pociecha mogła w przyszłości cieszyć się prostymi zębami i pięknym profilem twarzy.

Kontakt

StomaCare
ul. Łucka 20 lok. uż. 21
00-845 Warszawa

tel. (22) 216 86 37
tel. (22) 620 78 80
tel kom. +48 500 119 453
mail: gabinet@stomacare.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00
Sobota: 9:00 -14:00