Ortodoncja

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego:

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
  Wada zgryzu u dziecka często może być niedostrzegalna. Warto więc skorzystać z konsultacji ortodonty już od 3 r.ż., szczególnie kiedy zaobserwujemy objawy, takie jak:

 • oddychanie przez usta,
 • szkodliwe nawyki, np. obgryzanie paznokci, ołówków, ssanie palca,
 • ssanie smoczka powyżej 2 r.ż.,
 • zaburzenia symetrii twarzy,
 • zbyt wczesna utrata zębów mlecznych (np. usunięte z powodu próchnicy),
 • zbyt późne wypadanie zębów mlecznych,
 • zęby wyrżnięte w niewłaściwym miejscu,
 • cofnięcie lub wysunięcie szczęki,
 • nieprawidłowe uszeregowanie zębów (stłoczenia lub szpary),
 • zbyt głębokie lub zbyt płytkie nagryzanie zębów górnych na dolne,
 • odwrotny nagryz w zakresie zębów przednich, tj. zęby dolne stoją przed zębami górnymi),
 • wpychanie języka między zęby przy połykaniu.

Wady zgryzu nie cofają się same, wraz ze wzrostem pogłębiają się, zwłaszcza przy współistnieniu szkodliwych nawyków. Nieprawidłowy zgryz sprzyja też powstawaniu kompleksów i wad wymowy u dzieci.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Po stwierdzeniu nieprawidłowości ortodonta zaleci ćwiczenia i aparaty służące reedukacji szkodliwych nawyków, co pozwoli w przyszłości uniknąć wady zgryzu.

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?
  Zaniechanie leczenia ortodontycznego może być przyczyną wielu powikłań w obrębie narządu żucia, takich jak:

 • nasilenia próchnicy,
 • zaburzeń mowy,
 • zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych,
 • paradontozy,
 • starcia zębów,
 • nadwrażliwości zębów,
 • przedwczesnej utraty zębów z powodu nieprawidłowych obciążeń pewnych ich grup w trakcie żucia.
Czy wiek jest przeciwwskazaniem do leczenia?

Wiek nie stanowi przeszkody w rozpoczęciu leczenia. Warunkiem decydującym jest odpowiednia ilość kości otaczającej zęby, brak ostrych zapaleń dziąseł, kamienia i osadu.

Jak należy przygotować zęby do aparatu?

Przed założeniem aparatu zęby muszą być wyleczone z próchnicy i oczyszczone z osadów i kamienia.

Jak przebiega proces leczenia?
 1. Konsultacja ortodontyczna. W trakcie tej wizyty lekarz dokona oceny warunków zgryzowych, zostaną pobrane wyciski szczęki i żuchwy, na podstawie których technik odleje gipsowe modele zębów pacjenta. Te z kolei będą potrzebne lekarzowi do obliczenia wskaźników, proporcji, odległości i relacji pomiędzy zębami a szczękami. Ponadto do pełnej analizy konieczne będzie wykonanie zdjęć radiologicznych: pantomograficznego i cefalometrycznego (teleRTG), a także fotografii zewnątrzustnych i wewnątrzustnych.
 2. Przedstawienie planu leczenia – lekarz dokładnie omówi kolejność leczenia i potrzebne elementy aparatu oraz przedstawi koszty.
 3. Aktywne leczenie ortodontyczne – wizyty kontrolne co 4–6 tygodni. (Nie zgłaszanie się na wizyty kontrolne może znacząco przedłużyć czas leczenia!)
 4. Retencja – stabilizacja efektu leczenia, po zdjęciu aparatu i oczyszczeniu zębów pacjent otrzymuje cieniutki drucik przyklejony do tylnej powierzchni zębów oraz akrylową płytkę do spania.
Czy leczenie aparatem stałym jest bolesne?

W przypadku leczenia aparatem stałym zaraz po jego założeniu oraz kilka dni później (drugi, trzeci dzień) może pojawić się uczucie dyskomfortu, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia, a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni. Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu, mogą wystąpić po aktywacji aparatu. Odstające elementy aparatu mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg, ale znakomitym remedium na tę uciążliwość jest specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków.

Czy aparat stały może uszkodzić zęby?

Aparaty stałe nie powodują uszkodzeń zębów! Jedynie nieprzestrzeganie prawidłowych zasad higieny przez pacjenta w nowych warunkach, może prowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.

Czy leczenie aparatem stałym wymaga specjalnej dbałości o higienę?

Czyszczenie zębów, do których przyklejony jest aparat stały wymaga większej dokładności, ilości czasu oraz wiąże się ze stosowaniem dodatkowych akcesoriów (szczoteczki międzyzębowe, specjalne nici dentystyczne, irygator dentystyczny). Wskazane jest również korzystanie, w odstępach kilkumiesięcznych, z profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji w gabinecie.

Czy podczas leczenia trzeba wprowadzać ograniczenia w diecie?

W początkowym okresie leczenia, bezpośrednio po założeniu aparatu stałego, w związku z wrażliwością zębów na nagryzanie, wskazane jest ograniczenie się do spożywania miękkich pokarmów. Podczas całego leczenia należy unikać pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich (szczególnie orzechów, gumy do żucia czy cukierków typu toffi). Pokarmy te mogą uszkadzać aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudniać oczyszczanie zębów. Wybór zamków estetycznych wiąże się z koniecznością ograniczenia spożywania dużych ilości mocnej kawy, herbaty, niektórych soków (np. z czarnej porzeczki) i potraw (np. curry) oraz palenia papierosów. Produkty te sprzyjają tworzeniu się osadu trudnego do samodzielnego usunięcia.

Czy podczas noszenia aparatu można leczyć zęby?

Podczas leczenia ortodontycznego można, a nawet należy regularnie chodzić na przeglądy stomatologiczne oraz poddawać się co pół roku zabiegom czyszczenia i fluoryzacji zębów w gabinecie. W przypadku powstania ubytku w miejscu trudno dostępnym do leczenia, lekarz ortodonta może zdjąć element aparatu na czas leczenia i założyć go ponownie po wyleczeniu ubytku.

Czy element aparatu może się odkleić?

Tak, ponieważ aparat pozostaje w jamie ustnej podczas żucia pokarmów, a siły powstające w trakcie żucia mogą odkleić np. zamek ortodontyczny. Dzieje się tak szczególnie przy spożywaniu twardych pokarmów, jak np. jabłka czy orzechy, czego powinniśmy z aparatem unikać. Jednak w przypadku gdy tak się stanie, należy zgłosić się do ortodonty, który naprawi uszkodzenie.

Kontakt

StomaCare
ul. Łucka 20 lok. uż. 21
00-845 Warszawa

tel. (22) 216 86 37
tel. (22) 620 78 80
tel kom. +48 500 119 453
mail: gabinet@stomacare.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00
Sobota: 9:00 -14:00