Protetyka

Korony i mosty

Higiena
W przypadku czyszczenia koron i mostów protetycznych, szczególnej uwagi i higieny wymaga okolica przydziąsłowa – to w tych miejscach często gromadzi się osad i kamień nazębny, który jest bardzo trudny do usunięcia. Oprócz ogólnych środków czyszczących, takich jak pasty, płyny do płukania jamy ustnej, należy stosować również nici dentystyczne oraz irygatory (urządzenia, które działają na zasadzie biczy wodnych; strumień wody masuje dziąsła oraz oczyszcza trudno dostępne miejsca i przestrzenie między zębowe.

Jedzenie
Wskazane jest unikanie pokarmów mogących nadmiernie ścierać lub przyklejać się do powierzchni koron. Zachować ostrożność przy spożywaniu posiłków np. na uderzenie łyżką, widelcem. Nie wolno nagryzać żadnych metalowych przedmiotów.

Kontrola
Obowiązkowe są wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego leczenie co 6 miesięcy, połączone z zabiegami higienistycznymi (skaling, piaskowanie, fluoryzacja) oraz leczenie nowych ubytków próchnicowych.

Ważne:
Korona może ulec uszkodzeniu mechanicznemu tak samo, jak może złamać się własny ząb. Do takiej sytuacji zwykle dochodzi przy nagryzaniu bardzo twardego przedmiotu. Działająca siła jest wówczas na tyle duża, że w przypadku naturalnego zęba dochodzi do jego odłamania, natomiast w przypadku korony może dojść do odpryśnięcia ceramiki. Niekorzystne są wszelkiego rodzaju tak zwane parafunkcje zgryzowe. Zalicza się do nich nawykowe nagryzanie długopisów, igieł lub obgryzanie paznokci i inne ogólnie mówiąc, niezgodne z przeznaczeniem wykorzystywanie zębów.


Protezy

Początki zawsze są trudne
Zanim jednak odczują Państwo pełen komfort w ciągu pierwszych dni i tygodni, język i mięśnie policzków będą dostosowywać się do nowych protez. Początkowo niektóre słowa mogą być trudne do wymówienia – pomóc może czytanie na głos i wymawianie trudnych słów. Trochę czasu zajmuje również przyzwyczajenie się do jedzenia używając nowych protez – najlepiej zacząć wtedy od miękkiego pokarmu. Powolne żucie przy użyciu obu stron na raz, pomoże utrzymać protezę na miejscu. Im pacjent jest starszy, tym dłużej może trwać przyzwyczajanie się do nowych protez, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie były noszone sztuczne zęby. Początkowo mogą czuć Państwo obce ciało w ustach udało się to przezwyciężyć milionom ludzi mającym ten sam problem. I Ty dasz sobie świetnie z tym radę.

Jak dbać o protezy?
Po każdym większym posiłku protezę powinno się wyjąć i jak najszybciej usunąć resztki pokarmu z protezy. Należy dokładnie wyczyścić protezę szczotką stosując pastę do czyszczenia protez lub zwyczajne mydło.Zaleca się zdejmowanie protezy na noc, ponieważ całodobowe noszenie protezy sprzyja szybszemu tworzeniu się nalotów bakteryjnych na protezie. Żeby protezy nie uszkodzić gdy jej się nie nosi, należy ją przechowywać w pojemniku.

Jak często wymieniać protezę?
Zużyta proteza może powodować podrażnienia i dyskomfort. Protezy należy wymienić raz na jakiś czas, zanim pojawią się problemy. Pacjenci z protezami całkowitymi powinni odwiedzać stomatologa regularnie, tak aby na wczesnym etapie wykryć wszelkie infekcje i inne zmiany samej protezy.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację do naszego lekarza protetyka, który przygotuje indywidualny plan poprawy warunków zgryzowych oraz estetyki uśmiechu.

Kontakt

StomaCare
ul. Łucka 20 lok. uż. 21
00-845 Warszawa

tel. (22) 216 86 37
tel. (22) 620 78 80
tel kom. +48 500 119 453
mail: gabinet@stomacare.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00
Sobota: 9:00 -14:00