Protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnianiem brakujących zębów oraz rekonstrukcją zębów bardzo zniszczonych. W naszej Klinice oferujemy pełen wachlarz rozwiązań protetycznych. W trosce o wysoką jakość i estetykę uzupełnień od lat współpracujemy z doświadczonym laboratorium protetycznym.

Rodzaje uzupełnień protetycznych stosowanych w Stomacare:

Korona Protetyczna

Przypomina swego rodzaju „czapeczkę” nakładaną na ząb, jest uzupełnieniem pozwalającym odbudować bardzo zniszczony ząb. Stosuje się ją wówczas kiedy zęba nie da się już odbudować wypełnieniem (ząb zbyt zniszczony próchnicą lub złamany) Korona odbudowuje ząb, nadaje estetyki oraz wzmacnia go. Aby wykonać koronę protetyczną należy ząb oszlifować zmniejszyć jego wymiary w trzech płaszczyznach wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym co zapewnia bezbolesność zabiegu.


Różnica dotyczy materiału z jakiego zostały wykonane:

  • korona porcelanowa na podbudowie metalowej (metal w takiej w takiej koronie jest niewidoczny i ukryty pod porcelaną)
  • korona całoceramiczna charakteryzuje się całkowitym brakiem metalu-bardzo estetyczna, naturalny kolor bez sinej barwy i brak rąbka metalu widocznego przy dziąśle
  • korona akrylowa obecnie stosowana bardziej jako korona tymczasowa

Jeśli ząb jest tak zniszczony że sama korona protetyczna nie utrzyma się należy wykonać dodatkowo Wkład Korono-Korzeniowy. Wkład ma część korzeniową umieszczoną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową przypominającą oszlifowany ząb pod koronę protetyczną. Wkład może być metalowy, z włókien szklanych wykonany w gabinecie lub w pracowni protetycznej indywidualnie dla każdego pacjenta.

Mosty Protetyczny

Są uzupełnieniem na stałe zamocowanym w jamie ustnej. Uzupełniają brakujące zęby wykorzystując pozostałe własne zęby pacjenta (filary mostu). Zęby filarowe należy oszlifować podobnie jak pod korony. Brakujące zęby uzupełnia się w postaci przęsła mostu zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych. Alternatywą dla mostów są implanty lub protezy wyjmowane.

Każdy ząb ma swoje określone miejsce w łuku zębowym kontaktuje się z sąsiadamii przeciwstawnymi zębami, powinien być stabilny i nie przemieszczać się. Jakikolwiek brak zębowy powoduje zaburzenie tej równowagi. Dochodzi wtedy do przechylenia zębów, powstają przerwy między zębami sprzyja to stanom zapalnym dziąseł. Kość w miejscu usuniętego zęba zanika, dochodzi do zaniku dziąseł. Wykonane po pewnym czasie (kilka lat) uzupełnienie np. most może wymagać wtedy regeneracji kości. Ząb na skutek braku kontaktu z przeciwstawnym zębem wysuwa się. Osłabia to jego utrzymanie w kości. Ząb staje się przeciążony co doprowadza do jego silnego rozchwiania, a w konsekwencji do usunięcia. Powstaje nieprawidłowy zgryz, który może doprowadzić do zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Kontakt przeciwnych zębów zmienia się i zmniejsza się efektywność żucia. Dlatego każdy brak zęba należy w odpowiednio krótkim czasie uzupełnić.

Protezy przywrócą naturalny wygląd, odmłodzą Twój uśmiech, poprawią funkcje jedzenia i mówienia. Twarz stanie się bardziej pełna, wygładzą się zmarszczki wokół ust. Jedzenie będzie bardziej rozdrobnione, kęsy pożywienia nie będą połykane w całości co poprawi również funkcjonowanie żołądka. Stworzone przez nas rozwiązanie będzie dostosowane do Twoich ust, a wyglądem będzie zbliżone do naturalnych zębów. Z protezami mogą Państwo znowu gryźć, śmiać się i cieszyć się atrakcyjnym wyglądem.

Proteza częściowa

Uzupełnia lukę po jednym lub kilku zębach. Może być elastyczna ACETALOWA, akrylowa bądź wykonana z metalu pokrytego akrylem. Utrzymuje się dzięki zaczepom umieszczonym w najmniej widocznych miejscach, które można zamaskować wykonując je w kolorze zębów lub dziąseł. Tak, że można się cieszyć pięknym uśmiechem bez skrępowania.

Proteza całkowita

Gdy nie ma żadnego zęba w szczęce lub żuchwie. Wykonane są zazwyczaj z akrylu, odtwarzają funkcję żucia i przywracają estetyczny wygląd. Utrzymują się w buzi dzięki warstwie śliny między śluzówka a protezą. Należy je wyjmować do czyszczenia. Protezy całkowite dolne mogą trudno utrzymywać się na podłożu jest to spowodowane tym, że dno jamy ustnej jest umięśnione, przez co może wypchnąć protezę z miejsca również język wypycha protezę.

Początki zawsze są trudne

Zanim jednak odczują Państwo pełen komfort w ciągu pierwszych dni i tygodni, język i mięśnie policzków będą dostosowywać się do nowych protez. Początkowo niektóre słowa mogą być trudne do wymówienia – pomóc może czytanie na głos i wymawianie trudnych słów. Trochę czasu zajmuje również przyzwyczajenie się do jedzenia używając nowych protez – najlepiej zacząć wtedy od miękkiego pokarmu. Powolne żucie przy użyciu obu stron na raz, pomoże utrzymać protezę na miejscu. Im pacjent jest starszy, tym dłużej może trwać przyzwyczajanie się do nowych protez, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie były noszone sztuczne zęby. Początkowo mogą czuć Państwo obce ciało w ustach udało się to przezwyciężyć milionom ludzi mającym ten sam problem. I Ty dasz sobie świetnie z tym radę.

Jak dbać o protezy?

Po każdym większym posiłku protezę powinno się wyjąć i jak najszybciej usunąć resztki pokarmu z protezy. Należy dokładnie wyczyścić protezę szczotką stosując pastę do czyszczenia protez lub zwyczajne mydło. Zaleca się zdejmowanie protezy na noc, ponieważ całodobowe noszenie protezy sprzyja szybszemu tworzeniu się nalotów bakteryjnych na protezie. Żeby protezy nie uszkodzić gdy jej się nie nosi, należy ją przechowywać w pojemniku.

Jak często wymieniać protezę?

Zużyta proteza może powodować podrażnienia i dyskomfort. Protezy należy wymienić raz na jakiś czas, zanim pojawią się problemy. Pacjenci z protezami całkowitymi powinni odwiedzać stomatologa regularnie, tak aby na wczesnym etapie wykryć wszelkie infekcje i inne zmiany samej protezy.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację do naszego lekarza protetyka, który przygotuje indywidualny plan poprawy warunków zgryzowych oraz estetyki uśmiechu.