Endodoncja mikroskopowa

Leczenie kanałowe zęba to procedura, której celem jest usunięcie zainfekowanej tkanki bytującej w zębie. Jej pojawienie się wynika z nieleczonej choroby próchnicowej. W sytuacji, gdy ubytek jest bardzo duży, tradycyjne metody w postaci borowania są niewystarczające. Wówczas stomatolog przeprowadza leczenie endodontyczne, dzięki czemu ząb zostaje zachowany w jamie ustnej pacjenta. Na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

endodoncja mikroskopowa ząbki

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe polega usunięciu zainfekowanej miazgi zęba. W przeciwnym razie dalszy rozwój choroby może sprawić, że nieodzowne będzie usunięcie zęba. Leczenie kanałowe może być wykonane na jednej wizycie, ale jest to kwestia indywidualna uzależniona od złożoności konkretnego przypadku. Wskazaniami do leczenia kanałowego są:

  • Przewlekłe bóle zęba,
  • Zaawansowana próchnica,
  • Martwica miazgi.

Zdarza się również, że pierwszy zabieg zakończył się komplikacjami – wówczas konieczne jest powtórne leczenie kanałowe zęba (reendo).

Przebieg leczenia kanałowego

Zabieg ten nierzadko wywołuje dreszczyk emocji u pacjentów, ponieważ obawiają się bólu. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Leczenie endodontyczne zawsze jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.

Obawy często wynikają z niewiedzy, dlatego warto wyjaśnić pokrótce przebieg całej procedury. Leczenie zęba pod mikroskopem składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest diagnostyka obrazowa, czyli wykonanie zdjęcia RTG. Następnie stomatolog dokonuje iniekcji anestetyku, by znieczulić obszar zabiegowy.

Próchnica niszczy szkliwo, zębinę i dociera aż do miazgi, w której wywołuje stan zapalny. Dlatego też lekarz musi dostać się do wnętrza zęba, które po dokładnym oczyszczeniu zostaje szczelnie wypełnione za pomocą płynnej gutaperki. W ten sposób zostaje zamknięte światło kanału i bakterie z jamy zęba nie mogą przedostać się do tkanek okołowierzchołkowych.

Jeśli ząb był zajęty zaawansowaną próchnicą konieczna może okazać się jego rekonstrukcja z użyciem odpowiedniego materiału, np. włókna szklanego. Dzięki temu osłabiony ząb nie będzie narażony na złamania w przyszłości.

Po zakończonym zabiegu, jeśli pacjent w pierwszych dniach będzie odczuwał lekki dyskomfort, może przyjąć leki przeciwbólowe zaordynowane przez specjalistę.

Jak długo trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Mikroskop zastosowany w leczeniu kanałowym zwiększa skuteczność i precyzję działań chirurga stomatologicznego, jednocześnie skracając czas trwania procedury. Dlatego też zabieg może zostać przeprowadzony już w trakcie jednej wizyty. Jest to jednak kwestia indywidualna, uzależniona od złożoności problemu (stopnia zaawansowania próchnicy oraz ilości kanałów korzeniowych).

Ponowne leczenie kanałowe

Chociaż zabieg endodontyczny jest niezwykle skuteczną metodą walki z próchnicą, zdarza się, że trzeba przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe zęba z użyciem mikroskopu.
Procedura reendo jest konieczna w momencie, gdy za pierwszym razem zabieg leczenia kanałowego nie powiódł się lub gdy doszło do przecieku bakterii do części koronowej, co wznowiło infekcję.

Powtórne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem polega na oczyszczeniu go z chorobowo zmienionej tkanki, zdezynfekowaniu kanałów korzeniowych i ponownym szczelnym wypełnieniu.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Nowoczesna stomatologia pozwala na coraz skuteczniejsze i bardziej precyzyjne leczenie chorób jamy ustnej. Zaawansowane technologie sprawiają, że dawniej wykonywane przez kilka wizyt zabiegi dziś mogą być przeprowadzone już podczas jednego spotkania w gabinecie stomatologicznym.

W naszej codziennej pracy dokładamy wszelkich starań, by wszystkie świadczone usługi owocowały satysfakcjonującymi rezultatami u pacjentów. Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem pozwala na sprawne i dokładne oczyszczenie go ze szkodliwej masy bakteryjnej, dzięki czemu możemy zachować go w jamie ustnej pacjenta.

Jaka jest cena leczenia kanałowego? W zależności od położenia zęba w jamie ustnej oraz ilości kanałów korzeniowych, za leczenie endodontyczne pod mikroskopem zapłacimy od 500 do około 1500 zł. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie, ponieważ mogą pojawić się dodatkowe koszty w sytuacji, gdy konieczna jest odbudowa zęba.

Endodoncja to dziedzina stomatologii, dzięki której trudne przypadki zainfekowanych próchnicą zębów mają szansę na wyleczenie. Ważne jest jednak, by zgłosić się do specjalisty w odpowiednim czasie.

Dlatego też warto umawiać się na cykliczne badania kontrolne, dzięki czemu stomatolog będzie mógł podjąć decyzję o konieczności leczenia kanałowego w stosownym momencie, chroniąc tym samym ząb przed widmem ekstrakcji.

Cennik usług

Konsultacja endodontyczna

150 zł

Pierwotne leczenie kanałowe pod mikroskopem

Otwarcie, udrożnienie i zamknięcie kanału – ząb 1-kanałowy
800 zł
Otwarcie, udrożnienie i zamknięcie kanału – ząb wielokanałowy – jeden
500 zł

Konsultacja endodontyczna z planem

150 zł

Pierwotne leczenie kanałowe pod mikroskopem

Otwarcie, udrożnienie i zamknięcie kanału – ząb 1-kanałowy
800 zł
Otwarcie, udrożnienie i zamknięcie kanału – ząb wielokanałowy –1 kanał
500 zł

Sprawdź opinie pacjentów

Dlaczego pacjenci nam ufają?

Dbamy o to, aby każdy czuł się komfortowo podczas wizyt w StomaCare. Zobacz, jak oceniają nas Pacjenci, którzy już odbyli konsultację w naszym centrum stomatologicznym i podzielili się opinią na temat leczenia i kontaktu z lekarzem.

Zapraszamy!

Kontakt

Jeśli chcesz umówić się na wizytę do specjalisty, skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub wypełniając dostępny na stronie formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

Chcesz rozpocząć leczenie swojego uzębienia u naszego specjalisty? Zastanawiasz się nad dogodnym terminem lub nie wiesz, jak przygotować się na wizytę? Napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. Wkrótce odpowiemy!