Ortotropia

Ortodoncja posturalna (ortotropia) jest to gałąź stomatologii, zajmująca się problemami rozwoju twarzoczaszki oraz zapobieganiem powstawaniu wad zgryzu w okresie wzrostu twarzy dziecka. Dysfunkcje układu stomatognatycznego mogą powodować deformację łuków zębowych oraz szereg innych komplikacji. Skuteczna terapia zmienia kierunek wzrostu w obrębie twarzoczaszki, wykorzystując sprzyjający czas pierwszych lat życia dziecka i rzeczywistej rotacji żuchwy.

Wady zgryzu i choroby stawu skroniowo żuchwowego u dziecka

Wady zgryzu i choroby stawu skroniowo-żuchwowego mogą mieć różne przyczyny. Niekiedy są to czynniki genetyczne, ale powodem komplikacji są również przerośnięte migdałki podniebienne (co doprowadza do nieprawidłowego toru oddechowego i oddychania przez usta). Przyczyną wad zgryzu są także parafunkcje (np. ssanie kciuka, zbyt długotrwałe korzystanie ze smoczka lub branie do ust różnych przedmiotów).

Jak ortotropia może pomóc?

Zadaniem lekarza ortodonty jest stworzenie planu leczenia, który będzie uwzględniał indywidualne kwestie związane ze stanem zdrowia jamy ustnej pacjenta. Ortotropia opiera się na holistycznym podejściu, a zatem uwzględniane są nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny nieprawidłowości.

Co powinno nas zaniepokoić w rozwoju dziecka?

  • krzywa przegroda nosa,
  • zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • oddychanie przez usta (prawidłowy jest wyłącznie nosowy tor oddechowy),
  • problemy laryngologiczne,
  • wada zgryzu,
  • nawracające infekcje ucha środkowego i dróg oddechowych,
  • występowanie deformacji czaszkowo-twarzowej.

Priorytetem specjalisty jest stworzenie zespołu terapeutyczno-trenerskiego we współpracy z rodzicami, którzy będą wykazywać aktywną postawę w leczeniu swojego dziecka, nadzorując jego codzienne ćwiczenia i pilnując systematycznego noszenia aparatu ortodontycznego.

Jakie są największe zalety ortotropii?

  • Naturalne podejście do korekcji wad zgryzu.
  • Poprawa estetyki twarzy.
  • Zmniejszenie ryzyka problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym.
  • Eliminacja problemów i deformacji w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Jak wygląda wczesne leczenie ortodontyczne?

Już u kilkuletniego dziecka można rozpocząć leczenie ortodontyczne. Twarz kończy swój wzrost w momencie, gdy dziecko osiąga 12 rok życia. Celem otrotropii jest więc wykorzystanie naturalnych procesów wzrostu twarzy dziecka, by wypracować prawidłowe i stabilne ustawienie zębów.

Leczenie składa się z 3 etapów. Pierwszy jest poświęcony rozbudowie łuków zębowych przy pomocy specjalnego ruchomego aparatu, który dziecko musi nosić przez całą dobę (zdejmuje go tylko do mycia zębów), w drugim etapie wykorzystywany jest aparat treningowy, który wykształca w dziecku umiejętność utrzymywania prawidłowej pozycji języka względem podniebienia. Ten etap opiera się także na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń mięśni twarzy.

Dla specjalisty ważna jest zatem edukacja rodziców, ponieważ to oni jako opiekunowie będą nadzorować pociechę i sprawdzać, czy prawidłowo wykonuje określone zadania.
Ostatnim etapem jest retencja, czyli stabilizacja efektów terapii. O ile poprzednie etapy trwają od kilku miesięcy do około 2 lat, o tyle retencja jest długofalowym procesem, który ma za zadanie nie dopuścić do ponownych deformacji.

Czas trwania leczenia i powodzenie terapii

Jak wcześniej wspomniano, twarz kończy swój wzrost około 12 roku życia. rozpoczęcie leczenia w odpowiednim momencie zaowocuje satysfakcjonującymi rezultatami, takimi jak:

  • poprawa estetyki twarzy (zamknięte usta),
  • zmiany nawyków,
  • eliminacja wady zgryzu,
  • otwarcie dróg oddechowych (oddychanie nosem zapewnia efektywne dotlenienie).

Czas korekcji jest uzależniony od stopnia zaawansowania wady zgryzu. Zazwyczaj dwa pierwsze etapy trwają około 3 lat, natomiast retencja jest kwestią indywidualną, niemniej stanowi długofalowy proces.

W trakcie terapii lekarz nadzoruje przebieg leczenia, ale pamiętajmy, że to wyedukowani rodzice pomagają wdrażać ćwiczenia i dbają o systematykę. Dzięki takiej współpracy możliwa jest niezwykle efektowna i widoczna poprawa wyglądu twarzy dziecka.

Eliminując wadę zgryzu przywracamy także pełną funkcjonalność układu stomatognatycznego, poprawiamy komfort codziennego życia i zwiększamy efektywność oddychania. Warto zdecydować się na taki rodzaj terapii, ponieważ jej rezultaty będą odczuwalne dla dziecka przez całe życie.

Sprawdź opinie pacjentów

Dlaczego pacjenci nam ufają?

Dbamy o to, aby każdy czuł się komfortowo podczas wizyt w StomaCare. Zobacz, jak oceniają nas Pacjenci, którzy już odbyli konsultację w naszym centrum stomatologicznym i podzielili się opinią na temat leczenia i kontaktu z lekarzem.

Zapraszamy!

Kontakt

Jeśli chcesz umówić się na wizytę do specjalisty, skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub wypełniając dostępny na stronie formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

Chcesz rozpocząć leczenie swojego uzębienia u naszego specjalisty? Zastanawiasz się nad dogodnym terminem lub nie wiesz, jak przygotować się na wizytę? Napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. Wkrótce odpowiemy!