Piękny uśmiech to nasza prawdziwa ozdoba. Kiedy w naszej jamie ustnej dojdzie do utraty prawidłowych warunków zgryzowych, konieczna jest ingerencja wykwalifikowanego specjalisty. Protetyka stomatologiczna pozwala przywrócić pełną funkcjonalność narządu żucia i odzyskać pewność siebie poprzez pełny estetyczny uśmiech, bez braków zębowych.
Spis treści
- Protezy zębowe - co warto wiedzieć?
- Uzupełnienia protetyczne - rodzaje
- Korony i mosty
- Protezy częściowe
- Protezy całkowite
- Chcesz przywrócić pełną funkcjonalność swojej jamie ustnej?
- Cennik zabiegów
Protezy zębowe – co warto wiedzieć?
Protezy zębowe możemy podzielić na dwa rodzaje pod względem sposobu zakładania: stałe i ruchome. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, zostają przymocowane w jamie ustnej na stałe. Ruchome natomiast można wyjmować przed posiłkiem i myciem zębów.
Uzupełnienia protetyczne to system odbudowy pełnego uśmiechu w przypadku utraty pojedynczych zębów lub u osób z bezzębiem. W zależności od tego, czy pacjent posiada własne zęby oraz czy warunki kostne w jamie ustnej na to pozwalają, lekarz wybiera określoną metodę leczenia protetycznego, np. protezy szkieletowe, elastyczne, akrylowe (częściowe lub całkowite).
W sytuacji, gdy w wyniku długofalowego bezzębia doszło do zaniku kości szczęki lub żuchwy u pacjenta, konieczne może okazać się leczenie periodontologiczne.
Uzupełnienia protetyczne – rodzaje
Uzupełnienia protetyczne różnią się od siebie pod względem materiałów, z jakich zostały wykonane, sposobu przymocowania w jamie ustnej (czy można je samodzielnie wyjmować, czy też nie) oraz biorąc pod uwagę ich zakotwienie (mogą być wsparte na implantach lub zębach filarowych).
Co ważne, w zależności od wybranego rodzaju protezy mamy także do czynienia z innym rozkładem sił okluzyjnych i ich wpływem na uzębienie resztkowe pacjenta oraz na warunki kostne w jamie ustnej.
Korony i mosty
Korony oraz mosty stanowią stały rodzaj uzupełnienia protetycznego i są wsparte na zębach własnych pacjenta lub na implantach. Rozwój protetyki i implantologii pozwala na wielospecjalistyczne prowadzenie pacjentów, dzięki czemu funkcjonalność narządu żucia zostaje w pełni przywrócona.
Korony i mosty mogą być wykonane z różnych materiałów: akrylu lub pełnej ceramiki. Wyglądem i kolorem w pełni integrują się z uzębieniem naturalnym pacjenta, dzięki czemu tworzą naturalny efekt.
Protezy częściowe
Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim protezy akrylowe, tzw. protezy osiadające mocowane za pomocą specjalnych zaczepów (wykonywanych w estetycznym kolorze uzębienia, aby nie rzucały się w oczy), wsparte na śluzówce w jamie ustnej pacjenta. Pozwalają na odtworzenie estetyki uśmiechu w sytuacji pojedynczych braków zębowych (ale nie całkowitego bezzębia).
Protezy całkowite
Protezy całkowite zakładane są w sytuacji, kiedy pacjent nie posiada uzębienia resztkowego. Właściwości akrylowej protezy całkowitej pozwalają na jej przyssanie się do śluzówki, dzięki czemu użytkowanie nie stanowi źródła dyskomfortu. Proteza nie posiada zaczepów ani podparć. Pokrywa wyrostki zębodołowe oraz podniebienie.
Chcesz przywrócić pełną funkcjonalność swojej jamie ustnej?
Protezy zębowe to rozwiązanie w sytuacji, gdy w jamie ustnej doszło do utraty pojedynczych lub wszystkich zębów.
Rolą wykwalifikowanego specjalisty jest wybranie odpowiedniej dla pacjenta metody, która uwzględni takie kwestie, jak: jego wiek, możliwości finansowe, sprawność motoryczną i ogólny dobrostan organizmu, a także wymagania estetyczne.
Wzajemna współpraca pacjenta z lekarzem owocuje satysfakcjonującymi rezultatami i pełną odbudową uzębienia. Piękny uśmiech dodaje nam pewności siebie, dlatego nie warto z niego rezygnować. Zapraszamy do naszego gabinetu, w którym wspólnie stworzymy indywidualny plan leczenia i odpowiemy na wszystkie pytania, wybierając optymalne rozwiązanie.
Cennik usług
Proteza (1 łuk)
Korona
Licówka
Bonding (1 ząb)
Licówka kompozytowa wykonywana w gabinecie z materiału światłoutwardzalnego – Flow Injection Technique
Szyna relaksacyjna (bruksizm)
Proteza (1 łuk)
Korona
Licówka porcelanowa
Bonding (1 ząb)
Licówka kompozytowa wykonywana w gabinecie z materiału światłoutwardzalnego – Flow Injection Technique
Szyna relaksacyjna (bruksizm)