Endodoncja Mikroskopowa
Czym jest endodoncja?
Endodoncja to tzw. leczenie kanałowe, która polega na leczeniu chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych zęba. To leczenie szczególnie polecane jest przy bardzo dużych ubytkach próchniczych, martwicach miazgi, złamaniu zęba, a w protetyce – przed założeniem korony bądź mostu. Leczenie endodontyczne charakteryzuje się bardzo dokładnym oczyszczaniem kanałów zębowych za pomocą wyspecjalizowanych narzędzi rotacyjnych i ultradźwiękowych. Udrożnione i oczyszczone kanały są ostatecznie wypełniane specjalistycznymi materiałami. Dodatkowo przy leczeniu kanałowym używana jest diagnostyka RTG.
Leczenie kanałowe – długość leczenia
Leczenie kanałowe dziś trwa znacznie krócej niż jeszcze parę lat temu. Ogromny wpływ na to miało postęp w technice. Współczesne mikroskopy są bardzo dokładne i pozwalają na przeprowadzenie całkowitego leczenia nawet już podczas jednej wizyty. Co ciekawe, dzięki temu postępowi możliwe jest leczenie zębów wcześniej skazanych już na usunięcie.
Jak mikroskop Leica wpływa na proces leczenia kanałowego?
Leczenie endodontyczne wymaga tak ogromnej precyzji i jednocześnie szczegółowego rozpoznania, że w większości przypadków leczenie jest niemożliwe bez wykorzystania tego typu sprzętu. Mikroskop daje możliwość dostrzeżenia nawet najmniejszych szczegółów, co przekłada się na precyzję wykonania leczenia i brak konieczności powtarzania zabiegu. Kanały zęba to bardzo skomplikowana mikrostruktura, dlatego też przeoczenie choćby jednego kanału może rzutować na niepowodzenie wykonania, zwykle trudnego, czasochłonnego i kosztownego zabiegu.
Pacjenci wymagający leczenia kanałowego
Leczenie endodontyczne można przeprowadzać zarówno u dzieci jak i u dorosłych oraz
u osób starszych. Wszystko jednak zależy od postawienia właściwej diagnozy. Lekarz specjalista potrafi powiedzieć, czy ząb nadaje się do ekstrakcji czy do leczenia kanałowego. Kiedyś, gdy nie posiadano odpowiedniego sprzętu – mikroskopu, zęby które klasyfikowały się do ekstrakcji, po prostu usuwano i nikt nie myślał o ich leczeniu. Dziś jednak można te zęby uratować i spokojnie wyleczyć oraz sprawić by pacjent cieszył się pięknym uśmiechem.
Koszt leczenia kanałowego i co na niego wpływa
Na koszt leczenia wpływa przede wszystkim skomplikowanie kanałów danego zęba oraz czas na realizację leczenia. Dużym czynnikiem jest również liczba kanałów zęba, gdyż zęby trzonowe posiadają więcej kanałów niż siekacz, który jest zwykle jednokanałowy. Warto również pamiętać, że koszt wiąże się z ilością i jakością aparatury potrzebnej do leczenia endodontycznego. Przy wymagającym skomplikowanego leczenia kanałowego bądź jeśli ktoś chce mieć pewność, że leczenie zakończy się całkowitym sukcesem bez konieczności powtarzania zabiegów, warto zdecydować się na bardziej zaawansowany sprzęt, gdyż tylko najnowocześniejsza technologia w połączeniu z najnowszą wiedza medyczną i profesjonalizmem lekarza dentysty może zagwarantować najlepsze rezultaty.