Leczenie zębów

Nie odwlekaj wizyty u stomatologa

Próchnica początkowa najczęściej nie boli, a kiedy już występują dolegliwości bólowe to jest to stan bardzo zaawansowany. Leczenie podjęte odpowiednio wcześnie może okazać się niemal bezbolesne. Im większy stopień zniszczenia zęba tym leczenie jest dłuższe, mniej komfortowe oraz bardziej kosztowne.

Portrait of a young woman in pain with a toothache. Poor lady suffering from severe tooth pain. Young woman has toothache. concept for healthy care
W przebiegu próchnicy można wyróżnić 5 poziomów zniszczenia zęba:
 1. Niszczenie szkliwa-bakterie próchnicy bezobjawowo niszczą i zamieniają w czarną maź najtwardszą tkankę w całym organizmie-szkliwo zęba
 2. Niszczenie zębiny-bakterie próchnicy rozpoczynają niszczenie drugiej warstwy zęba. Jest ona bardziej miękka, przez co łatwiej i szybciej ulega destrukcji.
 3. Zniszczona zębina-tylko minimalna grubość drugiej warstwy odgradza bakterie próchnicy od dostania sie do ukrwionej i unerwionej części zęba-miazgi oraz krwioobiegu całego organizmu.
 4. Niszczenie korzeni-bakterie próchnicy dostały się do ukrwionej i unerwionej części zęba, a ich toksyny krążą po całym organizmie, negatywnie wpływając na stawy, serce, nerki i inne narządy.
 5. Niszczenie kości-bakterie przeniknęły przez wierzchołek korzenia do kości i często bez objawów niszczą ją. Ten stan może być zdiagnozowany podczas wykonania zdjęć rtg. Zlekceważony doprowadzi do usunięcia zęba.
Białe wypełnienia

W Stomacare pragnąc zaspokoić nawet najbardziej wymagających pacjentów stosujemy wypełnienia idealnie dopasowane do naturalnych zębów pacjenta. Odtwarzają one naturalny kształt i wygląd zęba zniszczonego przez próchnicę. Używamy materiałów wysoce estetycznych najlepszych światowych marek. Pacjenci, którzy posiadają srebrne wypełnienia mogą je wymienić na białe wypełnienia w kolorze zęba.

Leczenie kanałowe

Jeżeli po badaniu okazało się, że ząb wymaga leczenia kanałowego, oznacza to, że bakterie próchnicy przedostały sie do korzenia zęba, dostały się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Ta sytuacja jest niebezpieczna dla zęba i negatywnie wpływa na cały organizm, wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

Etapy leczenia kanałowego:
 1. Diagnoza: wykonuje się zdjęcie rtg i na jego podstawie określa m.in. liczbę, kształt, szerokość oraz przebieg korzeni
 2. Oczyszczenie korony zęba-usunięte zostają bakterie próchnicy, ścianki zęba zostają opracowane w taki sposób aby umożliwiały łatwy dostęp do kanałów wszystkich korzeni
 3. Oczyszczenie zakażonych kanałów.
  • usunięcie zainfekowanej miazgi z każdego kanału
  • zeskrobanie bakterii ze ścianek kanałów
  • dezynfekcja chemiczna w celu unicestwienia nieusuniętych mechanicznie bakterii
 4. Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach -puste, dokładnie oczyszczone kanały korzeni zostają wypełnione specjalnym, obojętnym biologicznie preparatem. Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii. Ostatni etap leczenia zęba to odtworzenie jego anatomicznych kształtów.
Najczęściej zadawane pytania:
 1. Czy leczenie kanałowe boli?
  Leczenie kanałowe jest zabiegiem zwyczajowo wykonywanym w znieczuleniu, co sprawia, że jest ono w pełni bezbolesne.
 2. Jak długo trwa leczenie kanałowe?
  Czas trwania leczenia jest uzależniony od stanu wyjściowego zęba, rodzaju leczonego zęba, budowy korzeni i innych warunków panujących w jamie ustnej. Orientacyjne leczenie kanałowe zęba, który ma 3 lub 4 korzenie(np. szóstka górna)może trwać ok 1-3 godzin. Czasem proces leczenia wymaga większej liczby wizyt.
 3. Dlaczego leczenie kanałowe jest takie kosztowne?
  Na koszt leczenia ma wpływ wiele czynników:
  • Nowoczesne leczenie endodontyczne – kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania.
  • W procesie leczenia używa się od kliku do kilkunastu specjalistycznych, precyzyjnych tytanowo – niklowych narzędzi w różnych rozmiarach. Są to kosztowne narzędzia renomowanych firm, których używa się w najlepszych gabinetach na świecie. Ich maksymalna żywotność to kilkukrotne użycie, jednak zdarza się, że po jednorazowym użyciu ulegają uszkodzeniu w kanale zęba.
  • Leczenie kanałowe wymaga ok.3 zdjęć rtg.
  • Leczenie korzeni wymaga użycia wielu preparatów chemicznych, które wspomagają trwałość efektu leczenia.
 4. Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces i utrzymanie zęba przez wiele lat?
  Leczenie kanałowe w ok.96% przypadków jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez długi okres, jednak lekarz nie jest w stanie dać pacjentowi gwarancji efektu. Bierze on odpowiedzialność za prawidłowy, zgodny ze sztuką medyczne proces leczenia.
 5. Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?
  Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni, które uniemożliwiają w pełni skuteczne przeprowadzenie pewnych procedur leczenia. Czasem nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie postępowania, na skutek odporności organizmu, czy ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań.
 6. Czy nie lepiej usunąć ząb?
  Pomimo możliwości niepowodzenia, podjęcie ryzyka leczenia i poniesienia jego kosztów jest w pełni uzasadnione. Usunięcie zęba jest wyborem znacznie droższym i obarczonym większymi konsekwencjami. Koszt wprowadzenia sztucznego korzenia w miejsce po usuniętym zębie-implantu oraz odtworzenia na nim korony zęba wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych. Nieuzupełnienie brakującego zęba spowoduje w ciągu kilku lat nieodwracalne zmiany w obrębie kilku zębów sąsiadujących z luką.